1. Anasayfa
  2. Gündem

19 yıldır boşanamıyor! ‘Kusurlu eş ilan edildim, bu evliliği para için yaptığım söylendi’

19 yıldır boşanamıyor! ‘Kusurlu eş ilan edildim, bu evliliği para için yaptığım söylendi’
0

Antalya’da yaşayan 44 yaşındaki Nilüfer Yalçın 24 yıl evvel C.Ç. ile hayatını birleştirdi. Ailenin 2001 yılında erkek çocukları dünyaya geldi. Akabinde Yalçın, eşinin ağabeyi ile gayrimenkul nedeniyle tartışmalar yaşadı. Olay mahkemeye yansıyınca aile içinde gerginlikler oluştu. C.Ç. ise dava sürecinden 4 yıl sonra mülk hengamesinden sıkıldığını belirterek konutu terk etti. Nilüfer Yalçın, 2014 yılında eşinden boşandı. Argümana nazaran boşanma davası devam ederken 2007 yılında eşi ismine “Akıl sıhhati yerinde değildir” raporu çıkarıldı.

ADLİ TIP KARASI SONRASI TEKRAR BOŞANMA DAVASI

Yalçın ve avukatı dava sürecinde İsimli Tıp Kurumu’ndan eşinin ‘Akıl sıhhati yerinde olup olmadığına yönelik’ rapor talep etti. İsimli Tıp Kurumu’ndan gelen yanıtta “Sağlıklı sonuçlara varabilme yeteneğini ortadan kaldıracak yahut azaltacak mahiyet ve derecede rastgele bir akıl hastalığı yahut zeka geriliği tespit edilemediği” tarafında karar verildi. Bu gelişmelerin arından 2019 yılında boşanma ve mal paylaşımına yönelik dava tekrar başladı.

“BOŞANMA DAVASI DEVAM EDERKEN 2007 YILINDA EŞİM BİRDEN TEĞE KISITLANDI”

Bu gelişmenin akabinde Yalçın ve avukatı, aile mahkemesine müracaatta bulunarak boşanma ve mal paylaşımı davasının tekrar görülmesini talep etti. Yaşadığı yasal süreci anlatan Nilüfer Yalçın, “1999 yılında eşimle hayatımı birleştirdim. Hiçbir problemim yoktu, 2001’de oğlumuz dünyaya geldi. Daha sonra eşim üzerinde bulunan paylarını paylaşmak istedi. Mal paylaşımı davası devam ederken eşim bir gece meskenden ayrıldı. 2006 yılında eşime boşanma davası açtım. Boşanma davası devam ederken 2007 yılında eşim birden teğe kısıtlandı, yani vasi tayin edildi ve tek başına karar veremez hale geldi. “Doğuştan akıl hastasıdır” denildi. Ben de hem evlilikte kusurlu eş ilan edildim, hem de bu evliliği para için yaptığım söylenerek yoksulluk nafakasından yoksun bırakıldım. Eşim daha sonra diğer birisiyle evlendi. Biz mal paylaşımı yapmak istedik. Aile mahkemesinde mal paylaşımına geçtiğimizde burada da akıl hastası olduğu söylendi” dedi.

“EŞİMİN AKIL SIHHATİNE YÖNELİK ALINAN RAPORLARIN SGK’DA OLMADIĞININ YAZISI GELDİ”

Yalçın, şöyle devam etti: “Geldiğimiz noktada eşimin akıl sıhhatine yönelik alınan raporların SGK’da olmadığının yazısı geldi. Eşimin çeşitli kurumlardan almış olduğu heyet raporlarının hiçbirisi SGK kayıtlarında yok. SGK kayıtlarında olmayan bir raporun da gerçekliği yok. 20 yıldır ben adliyeye gidip gelirken bu ezaları yaşadım. Artık buruk bir sevinç yaşıyorum. Ben bu hususta çok sayıda kabahat duyurusunda bulundum. Ben şahsın akıl hastası olmadığı istikametinde de kabahat duyurusunda bulundum. Ben mağdur oldum, lütfen bu bahiste gereken yapılsın” kelamlarına yer verildi.

“20 YILDIR MAĞDUR EDİLİYORUM”

Adli Tıp Kurumu’ndan kendisine gelen karşılığı da paylaşan Yalçın, “Bize gelen karşılıkta, ‘Sağlıklı sonuçlara varabilme yeteneğini, ortadan kaldıracak yahut azaltacak mahiyet ve derecede rastgele bir akıl sıhhati yahut zeka geriliği tespit edilemediği’ Fakat eşimin çok sayıda kurumdan raporu var. Kime bizim taleplerimizi yerine getirmedi. Biz daima oyalandık, biz 20 yıldan sonra artık hem boşanma davasını hem de mal paylaşımını yine görüyoruz. Önümüzdeki günlerde birinci duruşmam var. Ben adalete güveniyorum. Buradan kazandığım parayı devlet kurumlarında tahsil gören öğrencilere, depremzedelere ve Mehmetçik Vakfına bağışlayacağım. 20 yıldır mağdur ediliyorum, bunun için çok yüksek tazminat talep edeceğim. Benim gençliğim gitti. Bu tıp evraklarda oyalandık” dedi.

“SKG KAYITLARINDA BU RAPORLARIN OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI”

Avukat ise Ercan İtimat ise şunları konuştu: “2006 yılında boşanma davası başladı. Hukuk süreci çok uzun sürdü. Sebebi ise çeşitli vilayetlerdeki kurumlardan gelen heyet raporlarıdır. Biz bunu tekraren gündeme getirdik, hata duyurusunda bulunduk. Lakin sonuç elde edemedik. Lakin yıllar sonra İsimli Tıp Kurumundan gelen karar bir nebze de olsa bizim haklı olduğumuzu gösterdi. Bunun için yargılamanın iadesi istedik, bu yargılamada SKG kayıtlarında bu raporların olmadığı ortaya çıktı. Adaletin yerini buldu. İsimli Tıp Kurumu’ndan akıl sıhhatinin yerinde olduğuna dair rapor geldi.”

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir