1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Yüz binlerce EYT’li emeklilik bekliyor ama… SGK memurları greve gitti

Mart ayı başında emeklilik dilekçelerini veren yüz binlerce EYT emeklisi kendisine maaş bağlanmasını beklerken SGK çalışanları da kötü çalışma koşulları nedeniyle greve gitti.

Yüz binlerce EYT’li emeklilik bekliyor ama… SGK memurları greve gitti
0

Mart ayı başında yasalaşan EYT düzenlemesi sonrası 1.5 milyon EYT’li emeklilik için başvuru yaptı. Yaklaşık 1 aydır yüz binlerce EYT mağduru kendilerine maaş bağlanmasını beklerken SGK memurları iş bıraktı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları, EYT düzenlemesinin ardından iş yüklerinin artması nedeniyle İzmir’de bir gün süreyle iş bıraktı. Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi Başkanı Mustafa Güven, “Şu an SGK’de yeni atanan bir memur 11 bin 200 TL civarında maaş almaktadır ve ev kiraları da 10 bin civarında dolaşmaktadır. Yeni atanan SGK memurları ev tutamadıklarından öğrenci evlerinde, yurtlarda yaşamak zorunda kalmaktadırlar” dedi.

SGK çalışanları, BES İzmir Şubesi’nin çağrısıyla İzmir’de bir gün süreyle iş bıraktı. SGK İzmir İl Müdürlüğü önünde toplanan çalışanlar burada “Sadaka değil insanca bir ücret istiyoruz”, “SGK’da angarya istemiyoruz” ve “Ücrette adalet istiyoruz” sloganları attı. BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven, şunları söyledi:

“Ülke nüfusunun nerdeyse tamamına hizmet veriyoruz. Şu an aylık bağlama başvurusu İzmir’de 150 bin geçen ay 8 bin civarında aylık bağlandı. Kabaca bir hesap yapıldığında dahi 11-12 ayda bile yetişmeyecek bir iş yükünden bahsediyoruz. Sadece iş yükü aylık bağlanma değil, borçlanma talepleri ve yapılandırma işlemleri de olağanüstü her seçim öncesinden bizim sırtımıza yüklenmektedir. Akşam saat 22.00’lere kadar çalışılsa dahi işlerin üç ayda bitmesi mümkün değil. Nitekim saati 51 TL gibi komik bir rakama gece saatlerine kadar vatandaşın işlemlerini yetiştirmeye çalışıyoruz. Tüm bu hizmetleri Ankara Merkez teşkilatında 3 bin 397, taşra teşkilatında 29 bin 849 kişi olmak üzere toplam 33 bin 246 personel tarafından yürütüyor. Ancak Çalışma Bakanının açıklamaları bu gerçeklikten uzak. Çalışma Bakanı hala bir, iki ayda bu işlemler bitecekmiş gibi açıklamalar yaparak bizi vatandaşla karşı karşıya getiriyor.  Vatandaşa bir söz veriliyorsa bu kazanılmış olan hak olan EYT yasası iade ediliyorsa bu işlerin yürütülmesi için fazla mesai çözüm değil personel alımı gerçekleştirilmesi gerekiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir