1. Anasayfa
  2. Ekonomi

TÜİK enflasyon sepeti sızdırıldı. Sır gibi saklanan enflasyon sepetinde skandal rakamlar: Ev kirası 5800 lira, uzman doktor 34 lira, kahve 18 lira!

Nisan 2022'den beri adeta devlet sırrı gibi saklanan TÜİK'in enflasyonu açıklarken baz aldığı o efsane 'sepet' ortaya çıktı. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş'ın köşesinde yayımladığı listeye göre ev kirası 5 bin 845 lira, uzman doktor muayenesi ise 34 lira gözüküyor. İşte sır gibi saklanan enflasyon sepeti! 

TÜİK enflasyon sepeti sızdırıldı. Sır gibi saklanan enflasyon sepetinde skandal rakamlar: Ev kirası 5800 lira, uzman doktor 34 lira, kahve 18 lira!
0

Nisan 2022’den beri adeta devlet sırrı gibi saklanan TÜİK’in enflasyonu açıklarken baz aldığı o efsane ‘sepet’ ortaya çıktı. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş’ın köşesinde yayımladığı listeye göre ev kirası 5 bin 845 lira, uzman doktor muayenesi ise 34 lira gözüküyor. İşte sır gibi saklanan enflasyon sepeti!

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon 3 hanelerde gezerken; halen çift hanelerde açıklama yapıyordu. Muhalefetin ve vatandaşın tüm ısrarlarına rağmen enflasyon sepeti bir türlü açıklanmıyordu. Nisan 2022 tarihinden beri açıklanmayan ürünlerin aylık fiyat değişimleri sızdı. Ekonomim.com yazarı Alaattin Aktaş, yazısında 100 kalem mal ve hizmetin fiyatına yer verdi.

İktidar, sağlıkta yaşanan muaneye ve randevu krizine ‘çözüm’ üreterek sorunları dizginlemeye çalışırken TÜİK’in haziran ayındaki uzman doktor muayene ücretini 33 lira 69 kuruş olarak hesapladığı ortaya çıktı. Aktaş, uzman doktor muayene ücretine ilişkin “TÜİK’in doktor ücretiyle ilgili gerekçesi şu:Türkiye’de herkes özel muayenehaneye gitmiyormuş, devlet hastanesine giden de varmış, ortalama o yüzden düşük oluyormuş” ifadelerine yer verdi.

Yurt ücretlerinde yaşanan artış ve KYK yurtlarının yetersiz olması nedeniyle binlerce öğrenci barınma sorunu yaşarken TÜİK’in yurt ücretini 457 lira olarak dikkate aldığı belirtildi. Ülke genelinde kira ve konut krizi yaşanırken TÜİK’in ev kira fiyatı 5 bin 845 lira.

İşte Alaattin Aktaş’ın yayınladığı o liste:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir