1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Milyonlarca EYT mağduru birbirine soruyor: SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek?

Milyonlarca EYT mağduru birbirine soruyor: SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek?
0

Mart ayı başında yayımlanan EYT düzenlemesi sonrası SGK tarafından yapılan açıklamaya göre yaklaşık 1.5 milyon EYT mağduru emekli olabilmek için hem SGK merkezlerinden hem de e-Devlet üzerinden emeklilik başvuru dilekçelerini kuruma iletti.

3 Mart 2023 tarihinden itibaren başlayan süreç son derece yavaş ilerlemeye devam ediyor. Yüz binlerce EYT’li işlemlerin tamamlanmasını beklerken sadece bir grup azınlık başvurusu kabul edilerek maaşları bağlandı. Hatta bazı şanslı EYT emeklileri gösterdikleri banka hesapları üzerinden birikmiş ücretlerini çekmeye başladı.

Ancak özellikle e-Devlet üzerinden emeklilik dilekçelerini veren EYT’liler bağlanmayan maaşlarıdan ve yanıtsız kalan sorulardan şikayetçi. Birçok EYT mağduru şimdi de SGK mağduru olmuş durumda. EYT emeklileri birbirlerine e-Devlet üzerinden sorgulama yaptıklarında görülen “SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış” ifadesinin ne anlama geldiğini araştırıyor.

EYT mağdurlarının bu sorularına cevap Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’dan geldi. Özgür Erdursun “SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış” ifadesi ne anlama gelir?” sorusunu şu şekilde yanıtladı:

“SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ifadesi birkaç anlama gelmektedir. İşte bu ifadenin anlamları:

– SGK ile olan yazışmalarında bir evrakın işleme alınmadan önce SGK gelen evrak dosyasına konulduğunu veya SGK tarafından işleme alınmadan önce bu dosyadan çıkarıldığını ifade eder.
– Bu durum, evrakın işleme alınmış ancak reddedilmiş olabileceği anlamına da gelebilir.
– Aynı şekilde kurum tarafından incelenip sonuçlandırılması için bekleyen bir evrak olarak da kabul edilebilir.
– Evrakın işleme alınıp alınmayacağına veya sonucun ne olacağına ilişkin bilgi, kurumun yazışma sürecine bağlı olarak değişebilir.”

Evraklarının durumunu merak edenler ise Alo 170 üzerinden bilgi almaya çalışıyor. Ancak SGK çağrı merkezi e-Devlet üzerinde görülen bilgilerden fazlasını vermiyor. Yüz binlerce EYT emeklisi yaklaşan bayram öncesi EYT maaşlarını almak istiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir