1. Anasayfa
  2. Ekonomi

EYT emeklilerine kötü haber: 7 bin 500 lira üzerinden almayacaklar

Mart ayında emeklilik müracaatında bulunan 1.4.2023 itibariyle emekli olacak EYT emeklilerine şok. Mart ayında biriken ödemeler en düzüş emekli maaşı olan 7 bin 500 liradan hesaplanmayacak. EYT emeklilerini üzen son dakika haberi haber Özgür Erdursun'dan geldi.

EYT emeklilerine kötü haber: 7 bin 500 lira üzerinden almayacaklar
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2022 yılının son günlerinde açıklanan EYT düzenlemesi Mart ayının başında yasalaşarak yürürlüğe girdi.

3 Mart tarihinden itibaren yüz binlerce EYT mağduru emeklilik dilekçesini hem SGK merkezleri üzerinden hem de e-Devlet’ten kuruma iletti. Emeklilik başvurularının üzerinden 1 aydan fazla geçmesine rahmen sadece küçük bir azınlığın aylıkları onaylandı.

Maaşları bağlanan ve 1 Nisan tarihinden itibaren emekli olan EYT’liler bankalardan birikmiş farklarını almaya başladı. Ancak farkları alanlar ellerine geçen parayı görünce şaşkına döndü.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun EYT dilekçesi vererek emekli olmaya hak kazanan EYT emeklilerine kötü haberi verdi. Son düzenleme ile en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira olmuştu. Ancak Erdursun’un açıklamasına göre EYT emeklileri alacakları farkı 7 bin 500 lira üzerinden alamayacak.

İşte Özgür Erdursun’un açıklaması: “Mart ayında emeklilik müracaatında bulunan 1.4.2023 itibariyle emekli olacak, emekli aylığı en düşük emekli aylığına tamamlananlar 18-26 günlüklük kıst yani fark aylıklarını 5.500₺ üzerinden alacaklar! 2023/Mart öncesi emekli olanlar ise 7.500₺ emekli aylıklarını alabilecek! EYT’ye farkta 7.500₺ yok!”

İşte o bilgilendirme:

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir