1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Çalışanlarda para kalmadı. Çalışanların yüzde 61’i Kurban Bayramı’nı evinde geçirecek

Son düzenlenen Kurban Bayramı anketinde çalışanların yüzde 61’i bayram tatilini evde geçireceğini açıkladı. Bayram harcamalarının geçen yıla oranla değişimine ise çalışanların yüzde 79’u “Önceki Kurban Bayramı’na göre gelirimden daha fazla pay ayırmam gerekti?” cevabını verdi. Tatilin en masraflı yanı da yol giderleri olarak belirtildi.

Çalışanlarda para kalmadı. Çalışanların yüzde 61’i Kurban Bayramı’nı evinde geçirecek
0

Çalışanlar arasında düzenlenen anket bilinen bir gerçeği gözler önüne serdi. Anket sonuçları göre çalışanların 9 günlük Kurban Bayramı tatilindeki tercihleri ve maddi yaklaşımlarını ortaya koydu.

“Kurban Bayramını nasıl geçireceksiniz?” sorusuna çalışanların yüzde 61 gibi büyük çoğunluğu evde geçireceğini belirtti. Aynı soruda memlekete gitme tercihinin oranı yüzde 21, otel, pansiyon vb. gibi tatil seçeneklerine yöneleceklerin oranı ise yüzde 7 oldu.

Bayramı evde geçirecek çalışanlar güvenlik, eğitim, gıda, hizmet ve perakende sektörlerinden oluşurken; otel, pansiyon gibi tatil seçeneklerini sırasıyla tekstil, otomotiv, sağlık, elektrik ve elektronik, bilişim sektörlerindeki çalışanlar tercih etti.

YOL GİDERİ KONAKLAMADAN FAZLA

Tatile giden yüzde 7’lik grubun yüzde 36’sı tatilin en yüksek giderinin yol parası olduğunu söyledi. Bunu yüzde 35 le konaklama ve yüzde 29 ile yeme-içme harcamaları takip ediyor.
Çalışanların yüzde 71’i aylık gelirinin yarısını bayrama ayırıyor. Aylık gelirinin tamamını bayrama ayıranların oranı yüzde 6 iken, gelirinin yüzde 100’ünden fazlasını ayıranların oranı ise yüzde 9 oldu.

Anket kapsamında aylık gelirinin yüzde 50’sinden fazlasını bayram için ayıranlar sırasıyla gıda, tekstil, inşaat, ulaşım, güvenlik sektöründeki çalışanlardan oluşuyor. Aylık gelirinin yüzde 100’ünü ayıran çalışanlar ise otomotiv, enerji, bilgisayar/internet, reklamcılık, sağlık sektörlerinde istihdam ediliyor. Turizm, bankacılık, dış ticaret, üretim, inşaat sektörlerindeki çalışanlar, aylık gelirinin yüzde 100’ünden fazlasını bayram tatiline ayırabileceğini belirtti.

Eleman.net’in anketindeki “İş yerinizden bayram tatili için ikramiye aldınız mı?” sorusuna çalışanların yüzde 87’si hayır cevabı verdi. Bayram harcamalarının geçen yıla oranla değişim sorusuna ise çalışanların yüzde 79’u “Önceki Kurban Bayramı’na göre gelirimden daha fazla pay ayırmam gerekti?” dedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir