1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Benzin ve motorin 50 liraya koşuyor! Önce 1 lira 60 kuruş zam gelecek, sonra hem benzin hem motorin yüzde 17 zamlanacak!

Cuma gününden itibaren benzin fiyatlarına 1 lira 64 kuruş, motorin litre fiyatlarına da 1 lira 63 kuruş zam yapılacak. Ardından araç sahiplerini şoke eden artış geliyor. Hem benzin hem de motorin fiyatları en az yüzde 17 zamlanacak. Ancak gelen tepkiler üzerine gece yarısı yapılacak zam ertelendi.

Benzin ve motorin 50 liraya koşuyor! Önce 1 lira 60 kuruş zam gelecek, sonra hem benzin hem motorin yüzde 17 zamlanacak!
0

Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre bu gece yarısından itibaren hem benzine hem de motorine büyük zam geliyor. NTV’den alınan bilgilere göre cuma gününden itibaren benzin fiyatlarına 1 lira 64 kuruş, motorin litre fiyatlarına da 1 lira 63 kuruş zam yapılacak.

Haberin duyulmasının ardından sosyal medyada gece saatlerinde yapılacak zamma büyük tepki geldi. Bunun üzerine geri adım atıldı.  Benzin ve motorinde bu gece yarısından itibaren yapılması beklenen zamlar ertelendi. Benzine 1 lira 64 kuruş, motorine 1 lira 63 kuruş zam bekleniyordu.

ÖTV ZAMMI CAN YAKACAK

Bu zamların ardından Temmuz ayında akaryakıta ÖTV zammı gelecek. Edinilen bilgilere göre hem benzine hem de motorine en az yüzde 17.8 oranında artış yapılacak.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, 13 gün sonra, 13 Temmuz’da akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerine gelecek zammın en az yüzde 17,87 olacağını duyurdu. Bingöl’ün hesabına göre; bu gece yarısında geçerli olacak zamlar da dahil edildiğinde 13 Temmuz’da akaryakıt fiyatlarında 4 lirayı aşan bir artış yaşanacak.

Ozan Bingöl konuya ilişkin X (Twitter) hesabından paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı aksi bir karar almaz ise 3 Temmuz tarihinde yani 13 gün sonra akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTV tutarları Haziran ayı ÜFE’si sıfır bile gelse otomatik olarak en az yüzde 17,87 oranında artacaktır.

KDV’si ile yaklaşık artış tutarı 2 ila 2,5 lira arasında olacaktır. Bu geceki zam ile birlikte örneğin benzinde 13 gün sonra toplamda pompaya yansıyacak 4 lirayı aşan bir artış söz konusu olacaktır.”

İşte Ozan Bingöl’ün paylaşımı:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir