1. Anasayfa
  2. Ekonomi

25 milyonluk şirkete, 5 milyarlık değer biçildi; Seğmen Gıda halka arz oluyor

25 milyonluk şirkete, 5 milyarlık değer biçildi; Seğmen Gıda halka arz oluyor
0

Gazeteci Fikret Çengel, 26 Nisan’da talep toplamaya başlayarak halka arz olacak Seğmen Gıda’yı inceledi. Seğmen Gıda’nın yıllık karının 25 milyon TL civarında olduğunu ifade eden Çengel, şirkete 5,3 milyar TL piyasa değeri biçilmesi sonrasında sosyal medyadaki eleştirileri değerlendirdi.

 

HABER: İLYAS ÇOLAK

 

Fiyat/Kazanç oranı ve şirketin yıllık karına kıyasla yüksek piyasa değeri biçilmesi nedeniyle sosyal medyada eleştirilen Seğmen Gıda’nın halk arz yolculuğunu gazeteci Fikret Çengel değerlendirdi. Son yıllarda, halk arz olan şirketlerin hisselerindeki düşüş ve küçük yatırımcıya etkilerini değerlendiren Çengel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Halka arz, temel olarak, şirketlerin yatırım ve işletme sermayesi bulmak için hisselerin bir bölümü tabana yaymak suretiyle elde ettiği gelirdir. Biz de yatırımcılar olarak elimizdeki sınırlı tasarruflar bu şirketlerin, performans ve beklentilerine, hedeflerine odaklanarak burada değerlendirir ve tasarruflarımızı korumak, artırmak isteriz. Önceki yıllarda halka arzlar, paranın da bolluğu sayesinde çok inanılmaz parlak sonuçlar vermişti. Yüzde 200-300’lere varan karlar yapmıştı. Ancak son dönemlerde, özellikle de bu sene finansal erişimin de zorluklarıyla beraber halka arzlarda çok parlak sonuçlar aldığımızı söyleyemeyiz. Bu yıl içerisinde halka arz olan şirketlerin neredeyse tamamı, halka arz fiyatının altında ya da onun civarında seyrediyor. Temel olarak gördüğü en yüksek değer temel alındığında şirketlerin çok büyük bir bölümü en yüksek değerin yüzde 70 ile yüzde 30 oranında altında seyrediyor”

 

“F/K ORANI ÇOK YÜKSEK”

 

Çengel açıklamasının devamında; “Halka arz olacak yeni şirketlerden Seğmen Gıda’ya bakacak olursak temel olarak şirketimiz kahvaltılık ürünler, reçel bal, pekmez fıstık ezmesi gibi ürünler üretiyor. Eski bir şirketimiz. Ancak yıllık karına baktığımız zaman bu 25 milyon civarında. Ancak SPK 5,3 milyar TL’lik piyasa değeri ile bunu halka arz edecek. Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 50’si işletme giderlerine, yüzde 30’u yatırım ve yüzde 20’nin de modernizasyon olarak ayırdığını öğreniyoruz. Ancak yüzde 50 işletme sermayesi, şirketin nakit ihtiyacının çok olduğunu ve borçlarını kapatmak amacıyla olduğunu da anlayabiliriz. 5,3 milyar TL piyasa değeriyle halka arz olacak ancak şirketin performansına baktığınızda; bu yıl 116 milyon TL civarında brüt kar olduğunu görüyoruz. Bu rakam geçen sene 600 milyon TL civarındaydı. Yine izahnameye göre esas faaliyet karı 89 milyon TL, dönem karı da sadece 12 milyon TL olarak verilmiş. Yani aktif verilere göre şirketin fiyat/kazanç oranı 207. Bu çok yüksek bir oran ve bu performans ile devam edecek olursa, 200 yılda kendisini amorti etme noktasına geliyor” dedi.

“YATIRIMCILAR, KORUNMALI”

 

SPK’nın halka arz işlemleri sırasında küçük yatırımcıları da koruması gerektiğini belirten Çengel; “Genel olarak sosyal medyadan da takip ettiğim üzere Seğmen Gıda’nın halka arzına ilişkin çok ciddi tepkiler var. Burada fiyatın çok yüksek oluşu ve özellikle bu sermaye ve kar yapısına göre çok yüksek bir fiyattan halka arz edildiğini görmekteyiz. Tabiî ki halka arzlar, şirketlerin kendini beslemesi açısından önemli bir kanal. Halka arz yoluyla borçlanmak çok karlı görünüyor ama burada belki de küçük yatırımcılar açısından da bazı şerhler düşmek gerekiyor. SPK’nın bu noktada önemli görevlerinden bir tanesi de başta küçük yatırımcılar olmak üzere İstanbul Borsası’nda parasını değerlendirenleri korumaktır. Bu finansal verilerle, böyle bir değer üzerinden halka arz yapmak, bu yıl halka arzlarda yaşanan olumsuz seyrin ancak devamını sağlar gibi görünüyor. Umarım böyle olmaz ama bundan sonra yapılacak halka arzların yatırımcıları da korumak üzere tedbirler koyulursa, çok daha doğru olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir