1. Anasayfa
  2. Ekonomi

15 bin lira olan kira 24 bin lirayı aşacak. 1 Temmuz’da kira zam sınırı kalkıyor: Kira zamları nasıl hesaplanacak?

Temmuz geliyor vatandaş kara kara düşünüyor. Memur yüzde 17, emekli yüzde 25 zam alacak ama asgari ücretliler ile çalışanlara zam gözükmüyor. Kirada zam sınırı 1 Temmuz'da kalkıyor, 15 bin lira kira ödeyenin kirası 24 bin lirayı aşacak. İşte yeni kira zammı nasıl hesaplanır tablosu.

15 bin lira olan kira 24 bin lirayı aşacak. 1 Temmuz’da kira zam sınırı kalkıyor: Kira zamları nasıl hesaplanacak?
0

Temmuz ayı resmen kaos ayına dönecek. Emekliler ve memurlar yasaya göre zammını alacak, ancak asgari ücretliler ve çalışanlar kara kara ne olacağını düşünüyor. Üstelik kiracı olanlar iki katı yandı. Yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz’da kalkıyor. Peki şimdi ne olacak? Emekli ve memurlar yüzde 17 ile 25 arasında zam alırken ev kiraları Mayıs enflasyonuna göre en az yüzde 62 artacak.

Türkiye’de kira artışlarına ilişkin mevcut sınır, konut kiraları için yüzde 25 olarak belirlendi. Ev sahipleri ile kiracıları sıkça karşı karşıya getiren kira zam sınırı büyük tartışmalara neden oldu. Bazı kiracılar yüzde 25 zam sınırını kötüye kullanırken bazı ev sahipleri de hiç böyle bir sınır yokmuş gibi fahiş zam yapmaya devam etti.

Konut kiralarında uygulanan yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren bir değişiklik yapılmazsa uygulanmayacak. Peki kira zamları nasıl hesaplanacak?

KRİTER TÜFE ORANI OLACAK

Kira zam sınırı kalktığında, konut kiralarına yapılacak zam oranı TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) oranına göre hesaplanacak. TÜFE, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan ve tüketici fiyatlarındaki değişimi ölçen bir endekstir. Kira artışları, genellikle son 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanır. Bu durumda, kira artış oranı şu şekilde belirlenir:

TÜFE Oranı Belirlenir: TÜİK tarafından açıklanan ve son 12 ayı kapsayan TÜFE ortalaması dikkate alınır.
Sözleşme Tarihi ve Mevcut Kira Ücreti: Kira artışı, mevcut kira bedeli üzerinden TÜFE oranı uygulanarak hesaplanır.
Yeni Kira Bedeli: Mevcut kira bedeli, belirlenen TÜFE oranıyla çarpılarak yeni kira bedeli bulunur.

İŞTE ÖRNEK KİRA ZAMMI HESAPLAMA

TÜİK tarafından açıklanan 2024 yılı Mayıs enflasyonu bir önceki aya göre %3,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,72, bir önceki yılın aynı ayına göre %75,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %62,51 olarak gerçekleşti.

10 bin lira kira ödeyen bir kişi bu oranlara göre kira artışını şu şekilde yapacak:

Mevcut kira: 15 bin lira.
TÜFE oranı: Yüzde 62.51

Yeni kira: 15.000 x 1.6251 = 24 bin 376 lira

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir